הטיפולים

טיפולים אסתטיים, שיקום, טיפול מונע, טיפול אורתודונטי, רפואת שיניים משמרת, טיפול פריודונטי, טיפול אנדודונטי

טיפולים אסתטיים

תכנית טיפול אסתטית: שיפור מראה החיוך, השיניים והפה על ידי מגוון רחב של טיפולים. לפני תחילת טיפול נבנית תכנית טיפול בהתאמה אישית, אם לשיפור צבע, צורה או מנח השן הבודדת, שינוי מצב מספר שיניים או שינוי כולל של מראה החיוך. טיפול אסתטי כולל כל טיפול אשר יביא לשיפור במראה. טיפול כזה יכול לכלול שחזורים לבנים, ציפויי חרסינה, הלבנת שיניים, כתרים אסתטיים, גשרים אסתטיים, שתלים במקרה של חוסר שיניים, תיקון מתאר החניכיים ויישור שיניים.

הלבנת שיניים: תהליך הבהרת שיניים על ידי חומר חמצוני. ניתן להבהיר את השיניים במספר דרכים. ניתן לקבל ערכה מותאמת אישית לפה על מנת להבהיר בנוחיות בבית את השיניים במהלך 7-14 יום, זוהי ערכה לשימוש ביתי. דרך נוספת היא על ידי הלבנה במרפאה. ההלבנה אורכת כשעה. בסיום תהליך ההבהרה, השיניים משנות גוון והן פחות צהובות. תהליך ההלבנה יכול להיות משולב עם טיפולים אסתטיים אחרים לקבלת חיוך יפה.

ציפויי חרסינה (למינייט): ציפויים אסתטיים המאפשרים שינויי בצורה, גודל וצבע השן, במקרים המתאימים. הציפויים מודבקים על גבי השן עם נגיעה מינימלית בשן הטבעית. הם עשויים שכבה דקה מאוד של חרסינה הנבנית במעבדה.

שיקום

שיקום על גבי שתלים: שתל הוא תחליף לשורש השן. השתל מוכנס לעצם הלסת, שם הוא מעוגן ומשמש כתחליף לשורש השן. שיקום על גבי שתלים יכול להיות נשלף או קבוע. בשיקום קבוע על השתל יש לבנות את השיקום אשר מקנה לו תפקוד ומראה של שן. בניה זו נעשית על ידי מבנה המוברג אל השתל וכתר. את השיקום הקבוע על גבי השתל ניתן לעשות רק כשלושה עד שישה חודשים מזמן ההשתלה.

שיקום קבוע: החזרת תפקוד ואסתטיקה לשן או מספר שיניים על ידי בניית כתרים המותאמים ספציפית למטופל ולשן. חומרים לכתרים הם רבים וההבדלים ביניהם גדולים. יש להתאים את חומר הכתר לכל מקרה ומקרה. כתרים יכולים להיות מחרסינה, חרסינה מאוחה למתכת ומתכת בלבד. ההבדלים בעיקרם נובעים מאיכות החרסינה והמתכת ומסוגם (מתכת אצילה או מתכת בסיס(.

שיקום נשלף: יש מצבים בהם לא ניתן להשתמש בשיניים הקיימות או מצבים בהם לא נשארו שיניים ובהם יש צורך בשיקום שיחזיר פונקציה, פונטיקה ואסתטיקה. זהו שיקום הנתמך רקמה בעיקר. כיום ניתן לשלב שתלים דנטלים לשיפור האחיזה של השיקום הנשלף. השיקום הנשלף עשוי חומרים אקריליים על פי רוב.

טיפול מונע

טיפול מונע וחינוך להיגיינת הפה: ביקורות שוטפות אצל רופא השיניים, ניקוי יסודי של הפה על ידי שיננית, הדרכה להיגיינת פה נכונה, מתן פלואורידים ותזונה נכונה, הן אבני היסוד למניעה מחלות ושמירה על השיניים ורקמות החניכיים לאורך זמן. בדיקה תקופתית וביקורים קבועים אצל השיננית יכולים לסייע למנוע את הצורך בטיפולים עתידיים.

טיפול שיננית: הסרת אבנית וניקוי חלל הפה. מסייע במניעת עששת ומחלות חניכיים, כמו גם מסייע בשמירה על ריח פה נעים יותר. ביקור קבוע אצל השיננית הוא צעד מניעתי חשוב ביותר. השיננית מדריכה ומלמדת איך לשמור על היגיינת פה יעילה גם בבית, תוך שימוש באביזרים המתאימים.

רפואת שיניים משמרת

שחזורים משמרים: שחזורים – סתימות לבנות או כסופות (אמלגם). הטיפול בעששת השן אשר אינו מצריך טיפול נרחב, זהו טיפול שמרני יחסית על מנת לייצב ולשמר את חומר השן לאורך זמן ולמנוע התפשטות הנגע.

מילואות: מילואה היא סתימה יצוקה המוכנה על ידי טכנאי במעבדה. בדרך כלל מחרסינה, או חומר מרוכב בצבע השן, היא נראית טוב וחזקה יותר מסתימה רגילה. מילואות מבוצעות כאשר יש אבדן גדול מידי של חומר שן לסתימה או כאשר רוצים לבנות מחדש את השן ואין צורך בכתר.

איטום חריצים: טיפול מונע בעיקר במשנן צעיר, בו על ידי חומר קומפוזיטי סוגרים את החריצים העמוקים בשיניים אחוריות על מנת שלא יצברו חיידקים.

טיפול אורתודונטי

הטיפול האורתודונטי: יישור שיניים ולסתות הינו טיפול מקיף שמטרתו שיפור הסגר, האסתטיקה והתפקוד על ידי שינוי בעמדת השיניים ולעיתים אף הלסתות.

הטיפול נועד למבוגרים, נוער וילדים ונעשה על ידי מכשור מגוון, הכולל מכשור קבוע הכולל סמכים קונבנציונלים, סמכים אסתטיים (שקופים), סמכים ננעלים או מכשור נייד כגון פלטות נשלפות.

טיפול מוקדם- שלב ראשון של טיפול אורתודונטי הנדרש לצורך טיפול ממוקד בבעיות סגריות בגילאים צעירים, טרם החלפת המשנן הנשיר במלואו.

יישור שיניים בשיטות אסתטיות מתקדמות המתאים בעיקר למטופלים מבוגרים:

  • Invisalign: יישור שיניים על ידי קשתיות שקופות נשלפות המיוצרות בהתאמה אישית למתרפא בטכניקה תלת מימדית ממוחשבת. בשיטה זו מתבצע יישור השיניים על ידי החלפה של קשתיות כל שבועיים, הקשתיות כמעט ואינן נראות ונוחות להרכבה ושימוש.
  • סמכים לינגוואלים: טיפול על ידי סמכים המודבקים על הצד הפנימי של השיניים. ייישור שיניים בשיטות אסתטיות מתקדמות המאפשרות טיפול "בלתי נראה" המתאים בעיקר למטופלים מבוגרים.
  • סמכים אסתטיים (שקופים): סמכים העשויים מחומר בצבע השן, הטיפול מתבצע בדומה לטיפול השגרתי עם סמכים רגילים, אך המראה אסתטי יותר והמכשור פחות בולט.
  • טיפול אורתודונטי תומך שיקום ו/או פריודונטיה: למטרת הכנת הפה לפני שיקום מקיף ,למטרת הכנת רכס השיניים להשתלות ולסיוע בתחזוקה פריודונטלית לפי הצורך.

טיפול פריודונטי

טיפול במחלת חניכיים (Periodontitis )- אבחון: מחלת חניכיים הינה אחת המחלות הדנטליות הנפוצות ביותר ומהווה גורם מרכזי לאבדן שיניים בגיל המבוגר. הזיהום החיידקי גורם להתנתקות מנגנון האחיזה מן השן וכתוצאה מכך להתרופפותה מהעצם עד כדי אובדנה. יחד עם זאת, בשלביה הראשונים מחלת חניכיים אינה מורגשת פעמים רבות; יש חשיבות רבה לבדיקה ואבחון נכונים על מנת לטפל במחלה ובגורמיה בשלבים מוקדמים.

הכנה ראשונית: טיפול בגורמים למחלת חניכיים, הדרכה בגהות הפה, סילוק המזהמים הגורמים למחלת חניכיים (הקצעת שורשים), טיפול משמר לסילוק מוקדי זיהום נוספים (על ידי הרופא המשקם).

כירורגיה מתקנת: לאחר הטיפול בגורמי המחלה, פעמים רבות יש צורך בתיקון נזקי המחלה על מנת לאפשר תחזוקה הולמת של השיניים בפה. נעשה שימוש בטכניקות קלאסיות וכן שיטות מתקדמות לבנייה מחדש של מנגנון אחיזת השיניים.

טיפול תחזוקתי: על מנת לשמור על תוצאות הטיפול, תחזוקה קפדנית יומיומית על ידי המתרפא וכן תחזוקה מקצועית במרפאה הנן הכרחיות.

כירורגיה פלסטית פריודונטלית: נסיגת חניכיים יכולה להיות תוצאה של מחלת חניכיים, אולם גם של גורמים סביבתיים כגון צחצוח אגרסיבי, חניכיים דקים, עמדת שן לקויה,  שחזורים לא מותאמים ועוד. נסיגה זו גורמת לפגמים אסתטיים, פגיעה באיכות החיים עקב רגישות מוגברת לקור/חום ויכולה להגיע עד כדי פגיעה בשן והיווצרות עששת. קיימות כיום מגוון טכניקות מתקדמות לשחזור הרקמה שאבדה באמצעות השתלת חניכיים, ובכך להשיג אסתטיקה ואיכות חיים משופרת.

כירורגיה קדם-שיקומית: חלק חשוב משיקום פה מתפקד ואסתטי הינו התאמת קו החניכיים לשחזור או השיקום המבוצע. כירורגיה קדם שיקומית מאפשרת לרופא המשקם לקבל אחיזה טובה לכתרים המבוצעים, תוך שמירה על בריאות החניכיים והעצם. במקרים של שיקום באזורים האסתטיים, כירורגיה קדם שיקומית מהווה כלי עזר לקבלת מתאר חניכיים הרמוניים ובריאים.

שתלים דנטליים: שתל דנטלי הנו התקן בורגי המדמה את שורש השן, ומאפשר שחזור פונקציה ואסתטיקה בעקבות אבדן שיניים. השתלים עשויים מסגסוגת טיטניום, מתכת בעלת תאימות ביולוגית גבוהה המאפשרת קליטתה בעצם ותפקוד לאורך שנים. על מנת לקבל את התוצאה המיטבית, נדרש תכנון מוקדם משולב, אשר כולל אבחון נכון תוך שימוש באמצעי הדמיה מתאימים, הכנת בסיס מתאים של עצם וחניכיים לקליטת השתלים, ולבסוף מיקומם בעמדה אופטימלית לצורך השיקום המתוכנן. קיימת חשיבות רבה לטיפול בכלל בעיות הפה, ובפרט מחלת חניכיים, טרם ביצוע שתלים. מחלת חניכיים לא מטופלת עלולה להביא לכישלון השתלים ולאבדן השיקום המותקן עליהם.

בניית עצם: במקרים רבים, יש צורך בבניית עצם על מנת לאפשר ביצוע שתלים ומיקומם הנכון ביחס למבנים אנטומיים וביחס למשנן הקיים. בניית עצם מתבצעת תוך שימוש במגוון טכניקות כירורגיות ובחומרים אשר הוכח במחקרים אשר מסייעים לגוף לייצר עצם חדשה באזור בו היא חסרה, ובאופן זה לספק פלטפורמה למיקום אופטימלי של השתלים.

טיפול אנדודונטי

טיפול שורש: טיפול שורש הנו טיפול במוך השן כאשר זו נפגעת מגורמים כגון עששת, דלקת או טראומה. זהו תהליך של חיטוי וניקוי תעלות השורש ואטימתם בחומר מיוחד. הטיפול לעתים נעשה תחת מיקרוסקופ טיפולי ובעזרת צילום רנטגן דיגיטלי.

חידוש טיפול שורש: לעתים יש צורך בביצוע טיפול שורש חוזר בשן אשר עברה בעבר טיפול שורש ראשוני וזאת בעקבות זיהום אשר יכול להיות בכותרת השן, בתעלות השורש ואף זיהום מעבר לשורש. בטיפול שורש חוזר, כמו בטיפול שורש ראשוני, מחטאים ומנקים את מערכת תעלות השורש.

טיפולי חירום ועזרה ראשונה: במקרים של דלקות בשן, כאבים חמורים ואקוטיים. מקרים של טראומה ושברים בשיניים.

טיפולים לשמירת חיות השן: כפוי מוך השן ורה וסקולריזציה.

אבחנה, טיפול ומעקב במקרים של חבלות בשיניים קבועות: לאחר טראומה לשיניים גם אם לא נגרם נזק מיידי לשן, יש לעקוב כשישה חודשים על מנת לוודא שאין שינוי במצב השן.

הלבנת שן: בשיניים לאחר טיפול שורש לעתים יש שינויי צבע, השן מאפירה. יש מקרים בהם ניתן לבצע הלבנה מתוך השן, בניגוד להלבנה של שיניים רגילות (חיות) שם מניחים את חומר ההלבנה על השן עצמה. הכנסת חומר ההלבנה לתוך השן יכול להחזיר לשן את צבעה. בנוסף, מכיוון שחלק מהצביעה נובעת מחומרים שהושארו בכותרת השן, הגישה מתוך השן מאפשרת לנקות אותם. זו אינה הלבנה שניתן לעשות באופן עצמאי.

מרפאת שיניים ד"ר סיון שוחר- מרפאת מומחים.
איכות ללא פשרות, תוך כדי מתן טיפול מסור באווירה נעימה ומרגיעה.